Vidzemes reģiona skolu audzēkņi nodod pārstrādei 4591,9 kg izlietotu bateriju; izcīnīta 3. vieta valsts mērogā

Vidzemes reģiona skolu audzēkņi nodod pārstrādei 4591,9 kg izlietotu bateriju; izcīnīta 3. vieta valsts mērogā

Ir noslēgusies “Zaļā josta” rīkotā izlietoto bateriju vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai” 2021./2022. mācību gada sezona, kuras ietvaros sadarbībā ar AS “BAO” pārstrādei nogādātas nepilnas 25 tonnas šo videi kaitīgo atkritumu – tas ir par 6 tonnām vairāk, nekā pērn. Konkursa laikā teju 75 tūkstoši Latvijas bērnu un jauniešu no 314 mācību iestādēm čakli iesaistīja savas ģimenes un draugus izlietoto bateriju vākšanā, kas tagad ir pārstrādātas vērtīgās otrreizējās izejvielās. Vidzemes reģionu konkursā pārstāvēja 47 izglītības iestādes, savācot 4591,9 kg izlietotu bateriju. Varakļānu pirmsskolas izglītības iestāde “Sprīdītis” ieguvusi 3. vietu valsts mērogā pēc savāktā bateriju apjoma iestādē.
“Ir būtiski skaidrot videi kaitīgu atkritumu ietekmi uz dabu, kā arī mācīt bērnus jau no mazotnes atbildīgi un saudzīgi izturēties pret vidi mums apkārt,” norāda “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa, uzsverot, ka Vislatvijas izlietoto bateriju vākšanas kampaņa “Tīrai Latvijai” kļuvusi par nozīmīgu ikgadēju vides izglītības projektu simtiem Latvijas izglītības iestādēs. Kampaņas laikā bērni ne tikai iesaista savas ģimenes atkritumu šķirošanā, uzlabojot atkritumu apsaimniekošanas ilgtspējas rādītājus valsts līmenī, bet arī padziļināti pēta videi kaitīgo atkritumu – bateriju, akumulatoru, elektroiekārtu – ietekmi uz dabu un cilvēka veselību, gūstot pamatojumu to pareizas apsaimniekošanas nozīmei. Kā atgādina “Zaļā josta”, izlietotas baterijas ir videi kaitīgi atkritumi, kuri, nepareizi apsaimniekoti, spēj ne tikai piesārņot augsni un gruntsūdeņus ar ķīmiskiem savienojumiem un smagajiem metāliem, bet arī radīt nopietnus veselības traucējumus. Tāpēc to pareiza apsaimniekošana ir īpaši būtiska. 
Aktīvākie izlietoto bateriju vācēji Vidzemes reģionā šogad mācās Varakļānu pirmsskolas izglītības iestādē “Sprīdītis”, kuras audzēkņi ar vecāku palīdzību ne tikai savākuši pārstrādei 878,8 kg bateriju, bet arī izcīnījuši 3. vietu konkursā valsts mērogā pēc savāktā bateriju daudzuma iestādē. Smiltenes vidusskolas audzēkņi pārstrādei nogādāja 467,8 kg bateriju. A. Eglīša Ļaudonas vidusskolas audzēkņi pārstrādei savāca 380 kg bateriju. Čakli pastrādāja ar paši mazākie Vidzemes reģiona iedzīvotāji. Ērgļu novada pirmsskolas izglītības iestādes “Pienenīte” audzēkņi savāca 362,7 kg bateriju, savukārt Lubānas pirmsskolas izglītības iestādes “Rūķīši” audzēkņi pārstrādei nodeva 240,4 kg bateriju.
Lieliskus sasniegumus izlietoto bateriju vākšanā Vidzemes reģionā izdevies gūt Madonas novada izglītības iestādēm. Piedaloties 7 izglītības iestādēm, savākti 765,9 kg izlietotu bateriju. Madonas novadā īpašus nopelnus kampaņā “Tīrai Latvijai” izcīnīja A. Eglīša Ļaudonas vidusskolas audzēkņi, kas savāca 380 kg bateriju, un Degumnieku pamatskolas skolēni, savāca 101,8 kg bateriju. Praulienas pagasta pirmsskolas izglītības iestādes “Pasaciņa” audzēkņi pārstrādei nogādā 80 kg izlietotu bateriju.
Smilteni kampaņā “Tīrai Latvijai” šogad pārstāvēja tikai Smiltenes vidusskola. Taču tas netraucēja gūt lieliskus panākumus – savākti un pārstrādei nogādāti 467,8 kg bateriju.
Būtisks rādītājs, kas parāda konkursa dalībnieku čaklumu, ir vidējais savāktais izlietoto bateriju apjoms, rēķinot uz vienu izglītības iestādes audzēkni. Pēdējā laikā konkursā “Tīrai Latvijai” lielākie sasniegumi šādā griezumā ir tieši reģionālo pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem. Šogad Vidzemes reģionā čaklākie bateriju vācēji mācās Varakļānu pirmsskolas izglītības iestādē “Sprīdītis”, kur katrs bērns vidēji ir savācis 7,32 kg bateriju. Gulbenes novada pirmsskolas izglītības iestādes “Ābolīši” Litenes grupas audzēkņi vidēji ir savākuši 3,54 kg bateriju katrs. Savukārt Ērgļu novada pirmsskolas izglītības iestādes “Pienenīte” audzēkņi vidēji ir nodevuši 3,45 kg izlietoto bateriju katrs. Lubānas pirmsskolas izglītības iestādē “Rūķīši” vidēji uz katru audzēkni savākti 2,9 kg izlietotu bateriju.
Izlietoto bateriju vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai” organizēja “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un Valsts izglītības satura centru.

Publicēts: 26.05.2022.