AICINĀJUMS PIEDALĪTIES RADOŠĀ KONKURSĀ "IEPAKOJUMA KASTES PĀRVĒRTĪBAS"

*

"Zaļā josta" un Silvertree.lv aicina ikvienu iesaistīties un piedalīties radošā konkursā “Iepakojuma kastes pārvērtības”.

Pēdējās desmitgades laikā ir būtiski pieaudzis radītais izlietotā iepakojuma, tostarp kartona kastu, apjoms Eiropā un Latvijā. Kā viens no veicinošiem faktoriem ir strauji augošā tiešsaistes tirdzniecības attīstība, kuras rezultātā pirkumi tiek iesaiņoti papildu kastēs. Kartons ir zemas kvalitātes makulatūra, tā pārstrādes iespējas ir ierobežotas. 

Šī radošā konkursa mērķis ir iesaistīt sabiedrību praktiskās aktivitātēs, kas samazina iepakojumu patēriņu, un veicināt iedzīvotāju izpratni par aprites ekonomiku – praktiskā rīcībā parādot, kā resursi var tikt izmantoti atkārtoti, tā, lai tie tiek lietoti maksimāli ilgi, pirms kļūst par neizmantojamiem atkritumiem. 

Konkursa ietvaros kopā tiks meklēti radošas idejas, kā kartona kastēm rast praktisku otrreizēju pielietojumu.
Ikviens šī konkursa dalībnieks tiek aicināts aplūkot savā krājumā esošo iepakojuma kastu klāstu savās mājās un šī konkursa ietvaros radīt jaunas praktiski izmantojamas funkcionālas lietas no jau izlietotām iepakojuma kastēm.

Radošais konkurss “Iepakojuma kastes pārvērtības” norisināsies līdz 15. decembrim, un tā dalībnieki tiek aicināti pašrocīgi izgatavot mājsaimniecībā praktiski pielietojamas lietas, kas darinātas, par pamatu izmantojot kartona kasti vai vairākas kastes.

Gatavā darba fotogrāfijas kopā ar aprakstu jānosūta uz konkurss@zalajosta.lv. Labāko ideju autori saņems pārsteiguma balvas no “Zaļā josta” 50 eur vērtībā, kā arī viens laimīgais tiks pie skaistas Ziemassvētku eglītes no konkursa atbalstītāja Silvertree.lv.

Plašāka informācija un konkursa nolikums pieejams šeit un www.zalajosta.lv. 

Konkursa plakāts

Konkursa nolikums

Uzziņai:

Atbilstoši Eurostat datiem, pēdējo 10 gadu periodā no 2009. līdz 2019. gadam papīrs un kartons bija galvenie radītie izlietotā iepakojuma materiāli Eiropas Savienībā. 2019. gadā radīti 32,2 miljoni tonnu papīra un kartona atkritumu – kopš 2009. gada šī atkritumu plūsma ir pieaugusi par 23,2%.

Latvijā radītais iepakojuma atkritumu daudzums ir pieaudzis par 22,4%, sastādot 261689 tonnas 2019. gadā valstī kopumā jeb 136,74 kg uz vienu iedzīvotāju. 2019. gadā Eiropas Savienībā izplatītākais radītais iepakojuma atkritumu veids bija papīrs un kartons, veidojot 40,6% no kopējā radītā iepakojuma atkritumu apjoma.
Kartona kastu izgatavošanai pārsvarā tiek izmantota zemas kvalitātes celulozes šķiedra, kas iegūta no otrreizējām izejvielām. Tas padara kartonu par mazvērtīgu otrreizējo izejvielu, kuras pārstrādes iespējas ir ierobežotas. Tāpēc kartona kastu atkārtota izmantošana, pārveidošana un pielietošana jaunu izstrādājumu darināšanā ir lielisks veids, kā mazināt radīto atkritumu apjomu un efektīvi pielietot resursus.