No Zemgales reģiona skolām izvesti 3881,8 kg izlietotu bateriju – aktīvākie bateriju vācēji nāk no Jaunjelgavas

mIr noslēgusies “Zaļā josta” rīkotā izlietoto bateriju vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai” 2020./2021. mācību gada sezona, kuras ietvaros pārstrādei  akciju sabiedrībai “BAO” nogādātas nepilnas 19 tonnas šo videi kaitīgo atkritumu. Lai arī pastāvošo ierobežojumu un attālinātā mācību procesa dēļ kolektīvā bateriju vākšana skolās šogad nebija iespējama, tomēr 67,5 tūkstoši Latvijas bērnu un jauniešu no 295 mācību iestādēm čakli iesaistīja savas ģimenes bateriju vākšanā. Zemgales reģionu konkursā pārstāvēja 58 izglītības iestādes, savācot 3881,8 kg izlietotu bateriju. Jaunjelgavas vidusskola izcīna čaklākās bateriju vācējas titulu valsts mērogā.


“Ir būtiski skaidrot videi kaitīgu atkritumu ietekmi uz dabu, kā arī mācīt bērnus jau no mazotnes atbildīgi un saudzīgi izturēties pret vidi mums apkārt,” norāda “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa, uzsverot, ka Vislatvijas izlietoto bateriju vākšanas kampaņa “Tīrai Latvijai” kļuvusi par nozīmīgu ikgadēju vides izglītības projektu simtiem Latvijas izglītības iestādēs. Jāatgādina, ka izlietotas baterijas ir videi kaitīgi atkritumi, kuri, nepareizi apsaimniekoti, spēj ne tikai piesārņot augsni un gruntsūdeņus ar ķīmiskiem savienojumiem un smagajiem metāliem, bet arī radīt nopietnus veselības traucējumus. Tāpēc to pareiza apsaimniekošana ir īpaši būtiska. Dalība konkursā “Tīrai Latvijai” sniedz ne tikai acīmredzamu ieguldījumu vides stāvokļa uzlabošanai, bet arī māca ilgtermiņā bērniem un jauniešiem pareizas atkritumu apsaimniekošanas pamatprasmes.


Aktīvākie bateriju vācēji Zemgales reģionā šajā mācību gadā ir Jaunjelgavas vidusskola, kuras audzēkņi savākuši 705 kg bateriju. Tas ļāvis izcīnīt ne tikai pirmo vietu Zemgalē, bet arī iegūt uzvaru konkursā un pirmo vietu visas valsts mērogā. Lieliski sasniegumi konkursā arī Jelgavas pilsētas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādei “Ķipari”, savācot 303 kg bateriju, kā arī Misas pamatskolas audzēkņiem, kas pārstrādei nogādāja 263 kg izlietotu bateriju.


Līdzīgi kā pērn, arī šajā mācību gadā aktīvākā izlietoto bateriju vācēju pilsēta Zemgalē ir Jelgava. Piedaloties 18 izglītības iestādēm, no Jelgavas pilsētas un novada konkursa ietvaros savākti un pārstrādei nogādāti 1200,6 kg bateriju. Aktīvākā no tām Jelgavas pilsētas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāde "Ķipari", kuras audzēkņi kopumā pārstrādei savāca 303 kg bateriju. Staļģenes vidusskolā savākti 180 kg bateriju, savukārt Jelgavas pilsētas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē “Sprīdītis” savākti 177,2 kg bateriju.


No Vecumnieku novada bateriju vākšanā iesaistījās 3 izglītības iestādes, kurām kopā izdevies savākt 599 kg izlietotu bateriju. Aktīvākās mācību iestādes novadā – Misas pamatskola, kuras audzēkņi savākuši 263 kg bateriju, kā arī Skaistkalnes vidusskola, kuras audzēkņi pārstrādei nogādāja 186 kg bateriju.


Labi sasniegumi bateriju vākšanā ir arī Bauskas pilsētas un novada mācību iestādēm. Piedaloties 8 mācību iestādēm, savākti 385 kg izlietotu bateriju. Aktīvākā no tām – Bauskas novada pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāde "Zīlīte", kuras audzēkņi pārstrādei nogādāja 160 kg bateriju.


Rēķinot pēc savāktā izlietoto bateriju apjoma uz vienu mācību iestādes audzēkni, labākie sasniegumi Zemgales reģionā ir Jaunjelgavas vidusskolai (savākti 3,36 kg bateriju uz vienu audzēkni), Misas pamatskolai (savākti 2,71 kg bateriju uz vienu audzēkni), kā arī vienādi sasniegumi Valles pamatskolai un pirmsskolas izglītības iestādei “Pasaulīte” (savākti 2 kg bateriju uz vienu audzēkni).


Izlietoto bateriju vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai” organizēja “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO”, Valsts izglītības satura centru un Latvijas Tirgotāju asociāciju.


Paldies atbalstītājiem “Elektrum” Energoefektivitātes centrs, AS “Swedbank”, SIA “Rūjienas saldējums”, SIA “PURE CHOCOLATE”, SIA “ZEIT HOTEL” Tīklu parks, SIA “Apgāds Zvaigzne ABC” un SIA “Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs”.